درخواست و پیگیری اجرا

مقاوم سازی سنگ نما - تثبیت سنگ نما - استحکام نما

مقاوم سازی سنگ نما توسط پیچ و رولپلاک انجام می شود که این امر  جهت  محکم سازی سنگ های نما  امری ضروری می باشد.

نکات مهمی که در هنگام مقاوم سازی سنگ نما و یا استحکام نما باید به آن توجه نمود چیست؟

استفاده از ابزار الات استاندارد در حین مقاوم سازی سنگ نما بسیار دارای اهمیت میباشد تا از  ایجاد تنشهای  غیر مجازی که ممکن است به سنگ وارد شود جلوگیری شود.
۲-استفاده از دریل هیلتی و معمولی مناسب.
۳- مته مناسب جهت سوراخ کاری سنگ نما چهار شیار بوده.
۴- مهارت و دریل کاری راپل کار در حین انجام کار برای تثبیت سنگ نما بسیار دارای  اهمیت میباشد چرا که در صورت عدم مهارت کافی اسیب های جدی به سنگ نما وارد میشود.
نمای ساختمان از معیاهای مهمی در خرید و فروش ساختمان بعد از طراحی و دکوراسیون  داخلی میباشد و باید از اهمیت ویژه ای برخوردار باشد ،لذا حفظ ظاهر و ایمنی نما بسیار مورد توجه مهندسین و معماران قرار گرفته است که برای رسیدن به این هدف بهترین راه برای مقاوم سازی سنگ نما پیچ و رولپلاک نما میباشد.
 تثبیت و تعمیر سنگ های نما علاوه بر زیبایی نما موجب استحکام بخشیدن به نمای سنگی ساختمان میشود،که از خطرات جانی و مالی نیز پیشگیری میکند.مقاوم سازی نمای ساختمان دانشکده حقوق شهید بهشتی

از چه نوع ابزارهایی برای مقاوم سازی سنگ نما استفاده میکنیم؟

۱-دریل مخصوص و استاندارد با ضربه چکشی پایین
۲-مته چهار شیار چهار الماسه جهت سوراخکاری بهتر و عدم شکستن و کنده شدن سنگ
۳-پیچ گالوانیزه ضد زنگ  چهار سو جهت بهتر سفت شدن بر روی سنگ که بایستی دارای مقاومت و دوام زیادی در برابر تنشهای کششی و فشاری وارده بر روی نما را داشته باشد
۴-استفاده از چکش جهت کوبیدن پیچ و رولپلاک به داخل ملات بتن به اندازه ای که ۴سانت از پیچ بیرون سنگ قرار بگیرد.
۵-استفاده از پیچ بند برقی جهت بستن پیچ و خزینه  شدن داخل سنگ
۶-پوشاندن پشت پیچ با بتونه همرنگ سنگ جهت جلوگیری از ورود اب و رطوبت به داخل سنگ به منظور پیشگیری  از  خرد شدن و ترک خوردن سنگ در اثر انقباض و انبساط
چرا مقاوم سازی سنگ نما امری ضروری و میبایستی اجرا شود؟
پس از اجرا و به اتمام رسیدن سنگ کاری نمای ساختمان در یک بازه زمانی سنگها شل شده و احتمال ریزش خواهند داشت ،از جمله عواملی که سبب شل شدن سنگ نما میشود شامل اسکوپ نکردن  و استفاده از ملات با درصد سیمان پایین و همچنین استفاده از نخاله های ساختمانی در پشت سنگ نما میباشد.
در  مواردی نیز قسمتی از سنگ نما تخریب شده است و یا افتاده است که به مرور زمان در اثر نفوذ اب  و سرد و گرم شدن هوا باعث ریزش قسمتهای دیگر از سنگ نما میشود به همین منظور برای پیشگری  و ریزش سایر سنگ های نما از پیچ و رولپلاک نما استفاده مینماییم .
نحوه انجام پیچ و رولپلاک سنگ نما در ابزارها و  سنگ های ۱۰ سانتی و کمتر از ان چگونه است ؟

مقاوم سازی ابزارهای نما و سنگ های ۱۰ سانتی و عرض کمتر مستلزم تخصص زیادی میباشد .چرا که در صورت وارد کردن ضربه زیاد به سنگ موجب ترک خوردن و شکستن ان میشود .
نحوه سوراخ کاری این گونه از سنگ ها سفت به این صورت است که ابتدا با دریل معمولی سوراخی را در سنگ ایجاد مینماییم و بعد ازان که به ملات پشت سنگ رسید از دریل چکشی با دقت بالا برای ادامه سوراخ کاری استفاده میکنیم .
بعد از اجرای سوراخ کاری پیچ و رولپلاک را با استفاده از چکش در سوراخ مربوطه وارد میکنیم و با استفاده از پیچ بند سفت میکنیم و یعد از ان از بتونه مخصوص  در صورتی که سنگ را خزینه کرده باشیم به عنوان پوشش پشت پیچ مورد استفاده قرار میدهیم .
نحوه نصب سنگ های افتاده از نما چگونه است ؟

جهت اجرای نصب سنگ در ارتفاع و با طناب ابتدا محل ریزش را کاملا تمیز و  سطحی صاف ایجاد مینماییم  . بعد از اماده سازی  زیر کار، پشت سنگ مربوطه را  چسب سنگ و یا چسب های فوق قوی میزنیم و بر روی ملات میچسبانیم و  سپس توسط پیچ و رولپلاک سنگ مورد نظر را مهار میکنیم.

علت های ریزش سنگ نمای ساختمان چیست ؟

نفوذ اب به پشت سنگ نما :
هرچه قدر که سنگ نما دارای رزین و  مواد نانو ضد اب باشد  ،بند میان سنگ ها نقطه ورود اب بارندگی به پشت سنگ و ملات میباشد.
 در فصل پاییز و زمستان اب نفوذ کرده به پشت سنگ موجب  انقباض و انبساط  ملات شده ، و تنشهای کششی و فشاری  به ملات و اتصال سنگ  وارد می شود و این امر باعث ایجاد ترکهایی مویی در سطح  سنگ شده که  عمدتا تنشهای فشاری  تحمل میشوند و تنشهای کششی قابل تحمل نیستند که با افزایش عمر نمای ساختمان و پیشروی ملات در عمق ملات موجب جدا شدن سنگ از بستر ملات میشود و به سمت پایین ریزش میکند.
انواع پیچ مورد استفاده در مقاوم سازی سنگ نما عبارت اند از :

۱-پیچ فولادی : این نوع پیچ به علت عدم گالوانیزه بودن بعد از اجرا دچار زنگ زدگی میشود و در صورتی که از بتونه مخصوص  پشت پیچ استفاده نشده باشد بر روی سنگ نما شره ای از زنگ زدگی ایجاد میشود که علاوه بر عدم زیبایی  به مرور زمان مقاومت خود را از دست میدهد و توان نگه داشتن سنگ را نخواهد  داشت .
۲- پیچ گالوانیزه  : این نوع پیچ ها در شرایط جوی و رطوبت و تنشهای کششی و فشاری مقاوم بوده و عمر طولانی تری نسبت به پیچ های فولادی و غیر گالوانیزه دارد.و رنگ این نوع پیچها نقره ای کدر میباشد .
۳-پیچ استیل : این نوع پیچ ها دارای قیمت و دوام و عمر  بیشتری نسبت به سایر پیچ ها گالوانیزه و فولادی دارد . بیشتر در مناطق گرم و مرطوب به علت عدم خوردگی و زنگ زدگی مورد استفاده قرار میگیرد.

پیچ مورد استفاده برای  محکم سازی سنگ نما چگونه باید باشد ؟

پیچ گالوانیزه از جمله بهترین پیچهای میباشد که شرکت ارتفاع کاران لوتوس برای رولپلاک نما استفاده مینماید .
در این نوع پیچ روی به داخل سطح  فولاد نفوذ کرده و پوشش سطحی مقاومی را ایجاد مینماید .
حتی در صورتی که خراشی بر روی پیچ ایجاد شود در معرض زنگ زدگی قرار نمیگیرد .فواید اب کاری این نوع پیچ که از جنس روی یا فلز زینک میباشد دارای مقاومت بسیار بالایی در برابر رطوبت ، زنگ زدگی ، شکسته و یا خورد شدن دارد .از این رو این نوع اب کاری پیچ  گالوانیزه که برای پیچ و رولپلاک نما مورد استفاده قرار میگیرد در یک محافظ قدرتمند طولانی مدت برای پیچ در مقایسه با سایر اب کاری های دیگر میباشد .
فرایند ابکاری به این صورت است که پیچ مورد نظر درون روی مایع به صورت کامل قرار میگیرد و این فلز یک لایه ضخیم از الیاژ روی بر روی سطح فولاد و یا اهن به وجود می اورد  .
این لایه نقره ای مات رنگ بوده و مقاومت بالایی در برابر خورندگی خواهد داشت، اما در مقابل پیچ هایی که گالوانیزه نشده اند در اثر عوامل محیطی نظیر رطوبت بسیار اسیب پذیر میباشد و سطح انها به سرعت اکسید میشود و زنگ میزند.
انواع رولپلاک مورد استفاده جهت استحکام نمای ساختمان

۱ـ رولپلاک های تو کار ساده که نقش اسکوپ کرن سنگ را دارند بیشترین کاربرد را برای پیچ و رولپلاک نما را دارد .
۲-رولپلاک های فیشر که برای سنگ های با ملات کمتر و یا بدون ملات مورد استفاده قرار میگیرد .به علت قطر بزرگ این رولپلاک لازم است از مته بزرگتری استفاده کنیم  که همین امر باعث احتمال شکسته شدن سنگ میگردد لذا از این رولپلاک برای پیچ و رولپلاک نما کمتر مورد استفاده قرار میگیرد .این  نوع رولپلاک در داخل ملات به صورت حجم متراکم در میاید .
۳ـرولپلاک پروانه ای  برای سنگ های که پشت انها خالی از ملات یا رابیتس میباشد جهت پیچ و رولپلاک سنگ نما از رولپلاک پروانه ای بهره میگیرند.

ایا بعد از پیچ و رولپلاک سنگ نما نیاز به شستشوی نما داریم؟

با توجه به اینکه بعد از دریل کاری و سوراخ کاری در سنگ های نما خاک هایی که از پشت سنگ به بیرون می اید روی قاب های پنجره ، سینه کفتری ها و ستون ها می نشیند و سطح نما را کدر می کند ،برای اینکه بعد مقاوم سازی ،شکل ظاهری نما حفظ شود وان زیبایی و براقیت خود را داشته باشد نیازمند نماشویی می باشد.
اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی


نظر شما

نظرهای شما و پاسخ های ادمین

ارتباط از طریق شبکه های اجتماعی

mobile     ارتباط مستقیم